Бугарија му дозволи на НАТО да го заштитува нејзиниот воздушен простор

Бугарија дозволи во петок учество на авионите на НАТО во заштита на нејзиниот воздушен простор, прифаќајќи го амандманот на законот за заштита.

Повеќе: Бугарија му дозволи на НАТО да го заштитува нејзиниот воздушен простор

Брекзит: Камерон во кампањата во Варшава и Копенхаген

Британскиот премиер Дејвид Камерон ја започна во петокот претпладнето во полската престолнина Варшава на куса турнеја, во текот на којашто престојува и во данскиот главен град Копенхаген, во потрага по поддршка за договорот меѓу Лондон и Брисел кој би дал причини Велика Британија да остане дел од Европската унија, пренесуваат агенциите.

Повеќе: Брекзит: Камерон во кампањата во Варшава и Копенхаген

КРВАВ ДЕН ВО ДАБЛИН: Облечени во полициски униформи пукале врз цивили!

Најмалку едно лице загинало, додека друго добило тешки телесни повреди при пукање што се случило во хотелот „Риџенси“ во Даблин, пренесуваат локалните медиуми.

Повеќе: КРВАВ ДЕН ВО ДАБЛИН: Облечени во полициски униформи пукале врз цивили!

Американските претседатели ќе добијат нов „Air Force One“

Претставници на американското воздухопловство и на компанијата „Boeing“ го започнаа долгогодишниот процес на замена на авионот „Air Force One“, легендарното летало на американскиот претседател и симболот на Соединетите држави во светот.

Повеќе: Американските претседатели ќе добијат нов „Air Force One“

Пентагон ја поздрави понудата на Ријад за заедничка копнена операција во Сирија

Американскиот министер за одбрана Ештон Картер ја поздрави подготвеноста и понудата на Саудиска Арабија за учество во заедничка копнена операција во Сирија.

Повеќе: Пентагон ја поздрави понудата на Ријад за заедничка копнена операција во Сирија

Огромен кран падна во центарот на Њујорк, еден загинат

Огромен кран се урна во центарот на Менхетен во Њујорк во петок наутро, при што најмалку едно лице загина, а уште две со потешки повреди се однесени во болница.

Повеќе: Огромен кран падна во центарот на Њујорк, еден загинат

ОН: Над 200 милиони девојчиња и жени биле генитално осакатени

Според податоците на Обединетите нации, во светот во текот на минатата 2015 година повеќе од 200 милиони девојчиња и жени биле подвргнати на генитални сакатења, традиционален или верски обред кој, за жал, сé уште е присутен во многу африкански и азиски земји, иако такво нешто не се споменува ниту во Библијата, ниту во Куранот, светите книги на двете најраспространети религии.

Повеќе: ОН: Над 200 милиони девојчиња и жени биле генитално осакатени

ЈАПОНИЈА: Ерупција на вулкан оддалечен 50 километри од нуклеарка!

Еруптираше јапонски вулкан оддалечен околу 50 километри од нуклеарна електрана, исфрлајќи пепел 2 километри во ноќното небо и големи количини лава, но засега нема извештаи за штета во електраната.

Повеќе: ЈАПОНИЈА: Ерупција на вулкан оддалечен 50 километри од нуклеарка!

Ајша Гадафи, нов лидер на отпорот: Ќе ги одмаздам татко ми, браќата, сопругот и Либија!

Ќерката на Моамер Гадафи ќе го предводи отпорот против НАТО и терористите. Ајша Гадафи издала декларација во која се наведува дека сега таа е лидер на отпорот и најавува формирање на тајна влада.

Повеќе: Ајша Гадафи, нов лидер на отпорот: Ќе ги одмаздам татко ми, браќата, сопругот и Либија!

Страница 671 од 706