СЕ СРУШИ УШТЕ ЕДЕН АВИОН - Многу мртви!

Најмалку 32 лица загинаа во падот на товарен авион Boeing 747-400 на турска авиокомпанија, во понеделник наутро во близина на аеродромот Манас, кај главниот град на Киргистан, Бишкек, соопштија властите.

Повеќе: СЕ СРУШИ УШТЕ ЕДЕН АВИОН - Многу мртви!

Турскиот парламент одобри проширување на овластувањата на Ердоган

Пратениците на турскиот парламент ги поддржаа контроверзните уставни реформи кои предвидиваат проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

Повеќе: Турскиот парламент одобри проширување на овластувањата на Ердоган

Москва: Македонија, Црна Гора и БиХ на сила се вовлекуваат во НАТО

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев изјавил дека е поставен постојан курс за натамошно ширење на НАТО, со кој на сила се вовлекуваат Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, а продолжува и распоредувањето на елементите од глобалниот систем за противракетна одбрана на САД во Европа, пренесуваат светските агенции.

Повеќе: Москва: Македонија, Црна Гора и БиХ на сила се вовлекуваат во НАТО

Рама: Србите ќе можат да влезат на Косово само како туристи

Албанскиот премиер Еди Рама, коментирајќи го скандалот со возот со српски православни мотиви кој требаше од Белград да патува до Косовска Митровица, изјавил дека не треба да постои загриженост поради политичките игри со „возовите и авионите“ и дека „Србите на Косово ќе можат влезат само како туристи“, пренесуваат косовските медиуми.

Повеќе: Рама: Србите ќе можат да влезат на Косово само како туристи

ЕУ е само германски инструмент, НАТО е застарен – Трамп

Германска канцеларка Ангела Меркел е далеку најважната европска челничка, а НАТО во сегашната форма е застарен, истакнува во заедничко интервју за германските и британски медиуми новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп.

Повеќе: ЕУ е само германски инструмент, НАТО е застарен – Трамп

Снимен момент од страшната несреќа во која загинаа шест лица (ВИДЕО)

Шест лица смртно настрадаа, а 16 се повредени откако камион со мешалка за бетон покосил автомобили на автопат во кинеската провинција Гуангдонг.

Повеќе: Снимен момент од страшната несреќа во која загинаа шест лица (ВИДЕО)

ШПАНИЈА: Полицијата заплени 12.000 парчиња оружје

Шпанската полиција запленила помеѓу 10.000 и 12.000 парчиња оружје од црниот пазар, вклучувајќи и оружје наменето за соборување авиои. Полицијата уапсила четири мажи и жена, сите шпански државјани, кои се занимавале со трговија на оружје во неколку провинции ширум земјата.

Повеќе: ШПАНИЈА: Полицијата заплени 12.000 парчиња оружје

НИКОЛИЌ: Ако бидат загрозени Срби, ќе испратиме војска на Косово

Претседателот на Србија Томислав Николиќ вели дека Србија е подготвена да испрати вооружени сили на Косово и Метохија доколку биде загрозено српското население во покраината.

Повеќе: НИКОЛИЌ: Ако бидат загрозени Срби, ќе испратиме војска на Косово

Земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтер

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала, беше регистриран во недела наутро во Грција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Повеќе: Земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтер

Страница 8 од 638