Ердоган: Ќе се преземаат мерки сè додека има закана

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната на прес-конференција рече дека југоисточниот граничен регион на земјата е под постојана закана од гранатирање, а турските безбедносни сили одговараат по потреба.

Повеќе: Ердоган: Ќе се преземаат мерки сè додека има закана

Орбан: Завршена втората ограда на границата со Србија

Унгарија ја заврши изградбата на оградата на границата со Србија, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Повеќе: Орбан: Завршена втората ограда на границата со Србија

Британската полиција спречила два терористички напади

Британските антитерористички полициски единици во четвртокот спречиле два терористички напади, објави лондонската полиција во петокот.

Повеќе: Британската полиција спречила два терористички напади

Германија на чекор од забрана на бурките за јавните службеници

Долниот дом на германскиот парламент одобри нацрт закон со кој на јавните службеници, војниците и судиите им се забранува да носат бурка на работното место. Повеќе од милион миграмти, меѓу кои многу муслимани од Блискиот исток, дошле во Германија во последните две години, по што се зголеми и загриженоста за нивната интеграција.

Повеќе: Германија на чекор од забрана на бурките за јавните службеници

Извршена и четврта егзекуција во Арканзас

Сојузната американска држава Арканзас во само една недела егзекутира и четврт затвореник. Кенет Вилијамс беше еден од осумината кои беа најавени дека ќе бидат погубени во рок од 11 дена, кога до крајот на април ќе истече дејството на смртоносната инјекција, потребна за извршување на смртната казна.

Повеќе: Извршена и четврта егзекуција во Арканзас

Дачиќ : Македонија не е само локален проблем

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, вели дека она што се случува во Македонија не е само локален проблем за Македонија туку проблем за целиот регион.

Повеќе: Дачиќ : Македонија не е само локален проблем

Постигната согласност, Мета ќе биде новиот претседател на Албанија

Коалиционите партнери во владата на Албанија, Социјалистичката партија и Движењето за Социјалистичка интеграција постигнаа согласност за претседател на државата да биде избран Илир Мета, актуелен претседател на Собранието и лидер на Движењето за Социјалистичка интеграција.

Повеќе: Постигната согласност, Мета ќе биде новиот претседател на Албанија

Борис Џонсон: Ако САД побараат поддршка за напад на Сирија, нема да ги одбиеме

Министерот за надворешни работи на Велика Британија Борис Џонсон вели дека нему и на неговата земја ќе им биде многу тешко да ги одбијат САД доколку побараат поддршка во уште еден воен напад на Сирија, пренесува БиБиСи.

Повеќе: Борис Џонсон: Ако САД побараат поддршка за напад на Сирија, нема да ги одбиеме

Европскиот парламент со осуда за бруталната репресија во Венецуела

Пратениците на Европскиот парламент со мнозинство гласови ја осудија „бруталната репресија“ во Венецуела каде на антивладините протести во текот на април загинаа 28 лица.

Повеќе: Европскиот парламент со осуда за бруталната репресија во Венецуела

Страница 8 од 709