Во Бугарија се шири птичји грип, заразени 55 фарми

Вирусот Х5Н8 или попознат како птичји грип се проширил на 55 живинарски фарми во Бугарија. Ова го соопшти министерката за земјоделство на Бугарија, Десислава Танева и најави дека денеска ќе бидат уништени 130.000 птици.

Повеќе: Во Бугарија се шири птичји грип, заразени 55 фарми

Трамп: Ќе ги задржам санкциите кон Русија уште некој период

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп изјави дека ќе ги задржи воведените санкции против Русија уште некој период.

Повеќе: Трамп: Ќе ги задржам санкциите кон Русија уште некој период

Хојт Ји: Брзо формирање влада, партиите да ги почитуваат Уставот и СЈО

Сега е важно политичките партии да преговараат, да најдат начин да формираат коалициона влада. Мошне е битно политичките лидери да работат што е можно побрзо и поефикасно и да постигнат договор, за ова да не биде предолг процес, вели заменикот помошник државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Брајан Хојт Ји, во изјава за „Гласот на Америка“.

Повеќе: Хојт Ји: Брзо формирање влада, партиите да ги почитуваат Уставот и СЈО

Ердоган: Засекогаш остануваме на Кипар

Повлекувањето на турските сили од северниот дел на Кипар не доаѓа предвид, порачал турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, наведувајќи дека Атина и кипарските Грци и натаму имаат „различни очекувања“ во однос на кипарските Турци по прашањето за решавањето на проблемот со поделбата на островот, пренесуваат турските медиуми.

 

Повеќе: Ердоган: Засекогаш остануваме на Кипар

Воз со српски православни мотиви ќе сообраќа од Белград до Косовска Митровица

За првпат по повеќе од 18 години српските власти воведуваат пробна железничка линија помеѓу Белград и Косовска Митровица, а новиот руски воз кој ќе сообраќа на оваа релација е украсен со мотиви од културното и духовното наследство на Србите од Косово, пренесуваат српските медиуми.

 

Повеќе: Воз со српски православни мотиви ќе сообраќа од Белград до Косовска Митровица

Снежни бури во Франција и Германија

Снежна бура ги погоди во петокот некои делови на западна Европа, во прв ред Германија и Франција, каде се во прекин патниот, железничкиот и воздушниот сообраќај, а дел од домаќинствата останаа без електрична енергија.

Повеќе: Снежни бури во Франција и Германија

ВИДЕО.Се урна седумкатница во Истанбул, две жртви

Седумкатна зграда за домување во квартот Зејтинбурну во Истанбул се урна во петокот, при што загинаа две лица од кои едното е дете, пренесуваат медиумите.

Повеќе: ВИДЕО.Се урна седумкатница во Истанбул, две жртви

Ирачките сили ослободија владина зграда во Мосул, минаа мост на Тигрис

Силите на ирачката влада во петокот ја ослободиле од џихадстите на ултрарадикалната сунитска организација Исламска дражва главната владина зграда во вториот по големина град во земјата Мосул, административен центар на покраината Нинева, изјави помошникот на министерот за одбрана на САД за меѓународна безбедност Елиза Слоткин, а ирачките медиуми објавија дека безбедносните сили продреле и на територијата на тамошниот универзитет во северниот дел од градот, каде е последното силно упориште на џихадистите во Мосул.

Повеќе: Ирачките сили ослободија владина зграда во Мосул, минаа мост на Тигрис

Германската влада се подготвува за Брекзитот

Германските министри следната среда ќе започнат да ја подготвуваат својата позиција во врска со излегувањето на Велика Британија од Европската унија, изјави во петокот портпаролот на германската канцеларка Ангела Меркел.

Повеќе: Германската влада се подготвува за Брекзитот

Страница 9 од 638