СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО ОД ГРАДСКИ АВТОБУС: Маж нападна девојка затоа што носела куси панталони во јавност

Маж ѝ удри шлаканица на девојка во автобус во Истанбул, Турција, затоа што носела куси панталони додека трае муслиманскиот свет месец Рамазан, пренесуваат турските медиуми.

Повеќе: СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО ОД ГРАДСКИ АВТОБУС: Маж нападна девојка затоа што носела куси панталони во јавност

Бран оставки на високи функционери поврзани со скандалот со...

Откако тројца француски министри соопштија дека ќе поднесат оставка поради скандалот и истрагата што ги опфаќа, и министерката за европски работи, Маријел де Сарнес, најави дека ќе го направи истото, пренесуваат француските медиуми. Францускиот министер за правда, Франсоа Бајру, од партијата Мо Дем, изјави претходно дека ќе ја напушти француската влада.

 

 

Повеќе: Бран оставки на високи функционери поврзани со скандалот со...

Анкара купува системи С-400 од Москва

Турција преговара со Русија за условите на договорот за набавка на противвоздушни ракетни системи С-400, соопшти директорот на руската компанија за извоз на борбена техника „Рособоронекспорт“, Александар Михев.

Повеќе: Анкара купува системи С-400 од Москва

Поради новите санкции: Русија ги откажа разговорите со САД

Заменик министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рибјаков, го откажа разговорот со заменик државниот секретар на САД, Томас Шенон.

 

Повеќе: Поради новите санкции: Русија ги откажа разговорите со САД

КРВ НА СИТЕ СТРАНИ: Полицаец избоден со нож, аеродромот евакуиран

Меѓународниот аеродром „Бишоп“ во Флинт, Мичиген, е евакуиран откако еден полицаец бил избоден со нож во врат.

Повеќе: КРВ НА СИТЕ СТРАНИ: Полицаец избоден со нож, аеродромот евакуиран

Почна судењето за мигрантите оставени во камион ладилник

Единаест мажи, од кои десетмина Бугари и еден од Авганистан, се најдоа денеска на суд за смртта на 71 мигрант што се загушија во камион-ладилник во 2015 година.

Повеќе: Почна судењето за мигрантите оставени во камион ладилник

ПЕКОЛОТ ДОАЃА - Температури околу 40 степени!

Високи температури и неподносливи жештини го зафатија Стариот Континент. Во Франција топлотниот бран, највисок во последните 12 години, би требало својата кулминација да ја достигне утре, а денеска се најавени 37 степени Целзиусови. Властите предложија мерки за најзагрозените, пред сè за постарите лица. Во Париз и предградието парковите се отворени 24 часа. Жештината предизвика загадување на озонот, особено на југот на Франција и на подрачјето на Париз, поради што е воведено ограничување на сообраќајот.

Повеќе: ПЕКОЛОТ ДОАЃА - Температури околу 40 степени!

Британската кралица ја изнесе програмата на новата влада

Британската кралица Елизабета Втора денеска во парламентот ја изложи програмата на новата влада на Велика Британија во која доминираат подготовките за излез на земјата од Европската Унија, пренесуваат британските медиуми.

Повеќе: Британската кралица ја изнесе програмата на новата влада

Претседателот денеска ја шокираше политичкаа јавност со својот потег

Делумно инагураниот претседател Александар Вучиќ ја шокираше денес политичката јавност во Србија, повлекувајќи потег, според некои оценки, невиден во политичката и уставната практика. Откако ја предложи Ана Брнабиќ за нов премиер, половина од премиерските надлежности му ги додели на Ивица Дачиќ, како компензација што не ја доби оваа функција. Според изјавата на Вучиќ дадена денеска, Брнабиќ ќе биде одговорна за економската политика, преговорите со ММФ, како и процесот на натамошна дигитализација, а политичкиот дел од работата на владата ќе го води Ивица Дачиќ.

Повеќе: Претседателот денеска ја шокираше политичкаа јавност со својот потег

Страница 9 од 507

JT Fixed Display