Американските научници создадоа суперантибиотик

Американските научници од институтот „Скрипс” создадоа еден разновиден антибиотик ванкомицин, кој е способен да се справи со супербактерии – организми кои не подлегнуваат на традиционалните методи на лекување, соопшти Лента. Истражувањето е објавено во списанието „Прсијдингс оф Нешнал академи оф сајанс”.

Повеќе: Американските научници создадоа суперантибиотик
Loading...

ВАРУТЕНСИН - ЗА РЕГУЛИРАЊЕ НА КРВНИОТ ПРИТИСОК И ХОЛЕСТЕРОЛ

Зголемен крвен притисок е притисок во артериите повеќе од нормалното, најчесто без симптоми кои го зголемуваат ризикот настанување на пречки при работата на срцето, срцев удар, мозочен удар, анеуризми, оштетување на бубрезите и оштетување на очната позадина.

Повеќе: ВАРУТЕНСИН - ЗА РЕГУЛИРАЊЕ НА КРВНИОТ ПРИТИСОК И ХОЛЕСТЕРОЛ
Loading...

Како да се решите од мачнината? Што се случува со вашето тело кога ќе се прејадете!?

Колку често ви се случило да ве излажат гладни очи, па се прејадувате и не знаете како да се решите од мачнината и надуеноста.

Повеќе: Како да се решите од мачнината? Што се случува со вашето тело кога ќе се прејадете!?
Loading...

РУСКИ РЕЦЕПТ: Направете природен лек за болки во желудникот

Рускиот лек, познат како Кумис, ја регенерира микрофлората во желудникот, пробајте го...

Повеќе: РУСКИ РЕЦЕПТ: Направете природен лек за болки во желудникот
Loading...

Што е ХЕРПЕС, Херпесна Инфекција?

Херпесна инфекција или Херпес е вирусна инфекција, која откако еднаш ќе се добие, уште во рано детство, се повторува во различни интервали во текот на целиот живот.

Повеќе: Што е ХЕРПЕС, Херпесна Инфекција?
Loading...

ОВИЕ ЦИГАРИ ГИ КОРИСТИТЕ СЕКОЈ ДЕН, А НЕ СТЕ НИ СВЕСНИ ДЕКА....

Популарните „лајт“ цигари се посебно опасни бидејќи предизвикуваат еден од најагресивните облици на рак на белите дробови – аденокарцином, тврдат американските научници.

Повеќе: ОВИЕ ЦИГАРИ ГИ КОРИСТИТЕ СЕКОЈ ДЕН, А НЕ СТЕ НИ СВЕСНИ ДЕКА....

Хелиос Медикал го носи Qyra - првиот стимулатор на природен колаген во Македонија!

Употребата на колагенските пептиди како најмодерен пристап во сите области на современата медицина, како ортопедијата, трауматологија, естетска хирургија и дерматологија е се поактуелна тема.

Повеќе: Хелиос Медикал го носи Qyra - првиот стимулатор на природен колаген во Македонија!

Еве која намирница го храни ракот, а ние секојдневно ја консумираме

Многубројни истражувања покажале дека обработениот шеќер кој се наоѓа во газираните сокови и разни благи ги потхрануваат ќелиите на ракот и од нив стануваат поотпорни.

Повеќе: Еве која намирница го храни ракот, а ние секојдневно ја консумираме

Еве како да се заштитите од змиите отровници!

Важно е да знаете дека од змии не треба да се плашите и дека внимателноста е доволна за да се заштитите. Змијата не е насилно животно и сама бега од опасност, напаѓа само ако биде загрозена. Сепак, за да го намалите ризикот од каснување на змија отровница, потребно е да се држите до некои правила на однесување за време на престојот во природа.

Повеќе: Еве како да се заштитите од змиите отровници!

Страница 3 од 144

JW Player
JT Fixed Display