Бела имела - против висок крвен притисок

Бела Имела 


Бела Имела е билка која изгледа како разгранета грмушка, со пречник од 1 метар. Интересна е затоа што расте како паразит на гранките на дрвјата, но секако и поради нејзината лековита моќ. Белата имела ги извлекува хранливите состојки од дрвјата. Може да се забележи на голи гранки на дрвата и изгледа како зелена грмушка. Листовите се зелени и жолти, плодот изгледа како бела бобинка која содржи слуз. Имелата цвета во периодот од месец Март до месец Мај, а плодовите ги дава од месец Август до месец Ноември. Како медикамент се користат листовите и младите гранчиња а ретко се користи и целата билка. Се бере во есен и зима и потоа се суши.

Хемискиот состав на билката зависи најмногу од тоа на кое дрво се наоѓа. Ја има на листопадни и зимзелени дрва.

 

Бела Имела како лек.  


Имелата кај нас е запоставена за употреба иако може често да се најде, додека во светот наоѓа широка примена и употреба. Представува одличен лек против висок притисок, но не би требало да се користи без совет на лекар, поради силното дејство. Се употреба и против артеросклероза. Во народната медицина се користи и кај проблеми со реума. Во светот белата имела се применува како природно помошно средство за лечење на рак. Дополнително има уште многу лековити особини но многу ја отфрлаат и како отровна билка. Треба да се знае дека многу билки се отровни ако не се употребуваат правилно. Имелата се смета особено добра и за добар сон , кај грчеви, за смирување, за срцеви пречки, кај регулација на женски хормони, вртоглавици и слично.

 

Имелата уште се употребува и како суровина во фармацевтската индустрија во разни препарати, самостојно и заедно со други лекови кои исполнуваат слично дејство.

 

Кај нас, за среќа постои 100% природен лек во форма на таблети и чај кој содржат меѓудругото и бела имела.

 

ВАРУТЕНСИН е природен хербален лек кој се употребува како доплнителна терапија кај пациенти со зголемен крвен притисок.

 

 

Varutensin® хербален чај

Активност:

Антихипертензив, намалува холестерол и триглицериди во серумот

Антихипертензивната активност на компонентите на Varutensin® хербалниот чај е потврдена во многу студии, што особено се однесува на хиполипидемичната активност на растението Alium ursinum. Другите компоненти имаат диуретично, антинеуротично и смирувачко дејство, со што го надополнуваат и потенцираат антихипертензивното дејство на билниот чај.

Употреба:

Varutensin® хербалниот чај се користи како дополнителна терапија кај пациенти со зголемен крвен притисок и како дополнителна терапија кај кардиоваскуларни пореметувања како што се: коронарни срцеви заболувања, зголемени липиди во крвта, покачен холестерол и слично.

Состав:

Alii ursini herba, Bursae pastoris herba, Leonuri herba, Millefolii herba, Visci herba

1 пакување содржи 100 g билен чај.

Дозирање:

Една супена лажица од чајната мешавина се прелева со 200 ml врела вода и се остава да се олади. Чајот се процедува и се пие незасладен, три пати на ден.

 

 

 

Varutensin® таблети

Активност:

Антихипертензив, намалува холестерол и триглицериди во серумот

Антихипертензивната активност на компонентите на Varutensin® таблетите е потврдена во многу студии, што особено се однесува на хиполипидемичната активност на растението Alium ursinum. Другите компоненти имаат диуретично, антинеуротично и смирувачко дејство, со што го надополнуваат и потенцираат антихипертензивното дејство на таблетите.

Употреба:

Varutensin® таблетите се користат како дополнителна терапија кај пациенти со зголемен крвен притисок и како дополнителна терапија кај кардиоваскуларни пореметувања како што се: коронарни срцеви заболувања, зголемени липиди во крвта, покачен холестерол и слично.

Состав:

Alii ursini herba, Bursae pastoris herba, Leonuri herba, Millefolii herba, Visci herba

1 пакување содржи 50 таблети

Дозирање:

Најчесто се земаат по 2 таблети, 3 пати дневно со чаша вода.

 

Американските научници создадоа суперантибиотик

Американските научници од институтот „Скрипс” создадоа еден разновиден антибиотик ванкомицин, кој е способен да се справи со супербактерии – организми кои не подлегнуваат на традиционалните методи на лекување, соопшти Лента. Истражувањето е објавено во списанието „Прсијдингс оф Нешнал академи оф сајанс”.

Повеќе: Американските научници создадоа суперантибиотик

ВАРУТЕНСИН - ЗА РЕГУЛИРАЊЕ НА КРВНИОТ ПРИТИСОК И ХОЛЕСТЕРОЛ

Зголемен крвен притисок е притисок во артериите повеќе од нормалното, најчесто без симптоми кои го зголемуваат ризикот настанување на пречки при работата на срцето, срцев удар, мозочен удар, анеуризми, оштетување на бубрезите и оштетување на очната позадина.

Повеќе: ВАРУТЕНСИН - ЗА РЕГУЛИРАЊЕ НА КРВНИОТ ПРИТИСОК И ХОЛЕСТЕРОЛ

Како да се решите од мачнината? Што се случува со вашето тело кога ќе се прејадете!?

Колку често ви се случило да ве излажат гладни очи, па се прејадувате и не знаете како да се решите од мачнината и надуеноста.

Повеќе: Како да се решите од мачнината? Што се случува со вашето тело кога ќе се прејадете!?

ОВИЕ ЦИГАРИ ГИ КОРИСТИТЕ СЕКОЈ ДЕН, А НЕ СТЕ НИ СВЕСНИ ДЕКА....

Популарните „лајт“ цигари се посебно опасни бидејќи предизвикуваат еден од најагресивните облици на рак на белите дробови – аденокарцином, тврдат американските научници.

Повеќе: ОВИЕ ЦИГАРИ ГИ КОРИСТИТЕ СЕКОЈ ДЕН, А НЕ СТЕ НИ СВЕСНИ ДЕКА....

Хелиос Медикал го носи Qyra - првиот стимулатор на природен колаген во Македонија!

Употребата на колагенските пептиди како најмодерен пристап во сите области на современата медицина, како ортопедијата, трауматологија, естетска хирургија и дерматологија е се поактуелна тема.

Повеќе: Хелиос Медикал го носи Qyra - првиот стимулатор на природен колаген во Македонија!

Еве која намирница го храни ракот, а ние секојдневно ја консумираме

Многубројни истражувања покажале дека обработениот шеќер кој се наоѓа во газираните сокови и разни благи ги потхрануваат ќелиите на ракот и од нив стануваат поотпорни.

Повеќе: Еве која намирница го храни ракот, а ние секојдневно ја консумираме

Страница 6 од 147